Historia

Spółdzielnia Handlowo – Usługowa „HALICZ” w Ustrzykach Dolnych powstała
w wyniku przekształcenia się Spółdzielni skupionej w spółdzielczości „Samopomoc Chłopska”.

Spółdzielnia powstała 1 kwietnia 1952 r. i swoim zasięgiem obejmowała tereny, które pod koniec 1951 roku powróciły do Polski w wyniku wymiany terenów granicznych pomiędzy Polską a Związkiem Radzieckim.

Jest to jedyny zakład pracy na terenie powiatu bieszczadzkiego, który istnieje od początku, a w roku 2002 świętowała swoje 50 – lecie istnienia i w związku z tym wydała książkę: „50 lat SHU „HALICZ” w Ustrzykach Dolnych”, a w 2012 roku obchodziła swoje 60 – lecie.

Na początku Spółdzielnia zrzeszała 80 członków, byli to przesiedleńcy z Bełza, Krystynopola, Waręża i Uhnowa, którzy zakładali pierwsze sklepy, piekarnie, skup płodów rolnych. Dynamiczny rozwój Spółdzielni następuje w latach 70-tych
i 80-tych, kiedy to powstają nowe placówki handlowe, gastronomiczne, produkcyjne i usługowe. Wiąże się to ze wzrostem ruchu turystycznego
w Bieszczadach.

Do 1990 r. Spółdzielnia prowadziła 85 sklepów, 2 składy magazynowe, skup żywca, wełny, surowców wtórnych, metali i złomu, 12 zakładów gastronomicznych, stołówkę pracowniczą, 3 piekarnie, ciastkarnie, masarnie, rzeźnię, wytwórnie wód gazowych, rozlewnię piwa oraz zakłady usługowe, 2 ośrodki „Praktyczna Pani” i 4 kluby rolnika.

Zakres prowadzonych usług wynikał bardziej ze społecznego zapotrzebowania niż
z rachunku ekonomicznego.

Przełom lat 80-tych i 90-tych rozpoczął trudny okres w działalności Spółdzielni. Transformacja gospodarcza, zmiany ustrojowe sprawiły, że działalność spółdzielcza stawała się w warunkach gospodarki wolnorynkowej bardzo trudna, a nawet dla wielu decydentów zbyteczna.

Tylko dzięki mądrym i odważnym decyzjom władz i członków Spółdzielni – Spółdzielnia Handlowo – Usługowa „HALICZ” w Ustrzykach Dolnych utrzymała się na rynku i mimo dużej konkurencji prowadzi:

• 3 sklepy samoobsługowe ogólnospożywcze (Sklep nr 7, Supersam, Bieszczadzka)
• 1 sklep z artykułami budowlanymi, elektrycznymi, wodno-kanalizacyjnymi.
• 2 Piekarnie (1 w Ustrzykach Dolnych i 1 w Czarnej)

Spółdzielnia aktualnie zatrudnia ok. 100 pracowników i należy do większych podmiotów gospodarczych na terenie powiatu bieszczadzkiego.